Posted on

a nagy meccs – energia vs. tápanyag

 

Még a rutinos diétázó is megáll egy pillanatra, ha egy új fogyókúra bevezető szakaszában megpróbálja összeállítani az életritmusához megfelelő étrendet. Fogadjunk, hogy téged is elgondolkodtatott már a kérdés: az ételek energia-, tehát kalóriatartalma a fontosabb, vagy a tápanyagbevitel? Mi a lényeges a testünknek: az üzemanyag mennyisége, vagy minősége?

napi_kaloriaszukseglet.png

Nyilván tudod az alapokat, de azért ismételjünk: az energia a munkavégző képességet jelenti. Kalóriákban mérjük, és azt a hőmennyiséget takarja, ami a tápanyagok elégetése közben a sejtekben keletkezik. Gyakorlatilag ez a folyamat az anyagcsere. A tápanyagok pedig azok az építőanyagok, vegyületek, amik ahhoz kellenek, hogy fenntartsuk a sejtjeink, szöveteink működését. Most, hogy ezt tisztáztuk, jöhet a kövi lépés.

A tápanyagokat két alapvető csoportra bontjuk: a makrotápanyagokra (fehérjék, zsírok, szénhidrátok és víz) és mikrotápanyagokra (vitaminok és ásványi anyagok). Ezek között annyi a lényegi különbség, hogy az első csoportból többre van szükségünk. Például: egy átlagos nő napi fehérjeszükséglete 50 gramm körül mozog, míg a különböző vitaminokból és ásványi anyagokból sokkal kevesebbre van szüksége (nem véletlenül mérjük a vitaminokat mg-ban). A legtöbb ilyen anyag az esszenciális tápanyagok csoportjába tartozik, ami azt jelenti, hogy a szervezet nem tudja magának előállítani, így nap mint nap be kell vinnünk őket. Ezek az embernél a vitaminok, ásványi anyagok, aminosavak (a fehérjék alapvető tartozékai), és zsírsavak csoportjából kerülnek ki. Mint például a C-vitamin, ami elengedhetetlen a testünknek, hiszen a hiánya különböző megbetegedésekhez vezethet.

Pontosan tudjuk, hogy működnek a kalóriák. Nagyon sok minden múlik rajtuk. Ők a mi kis padawanjaink, és nagyon jó lehetőségeket nyújtanak, hiszen bármikor segítenek eldönteni egy ételről, hogy megéri-e bevinni, vagy nem. De melyik szempontot kövessük, ha az adott kaja kalóriában nem stimmel, viszont olyan tápanyagokat tartalmaz, amik elvileg kellenek a napi működéshez? Nyilván, mint mindig, itt is el kell valahogy találni az

ARANY KÖZÉPUTAT.

ohwow.gif

Tudom, tudom, nem egy új felfedezés, de muszáj ismételni, mert nagyon fontos, és nem is olyan egyszerű eltalálni. Egy étrend, ami ellát minden szükséges tápanyaggal, az már nagyjából kalória-szempontból is stimmelni fog. Persze, a napi szükségletedhez. Ha pedig fogyni akarsz, a bevitelt csökkenteni kell. Mi a teendő ilyen esetben?

Ha csak a kalóriatartalmat figyeled, hamar elérheted a fogyást, de nagyon könnyen okozhatsz magadnak hosszabb távú bajt. Vashiányod, esetleg vitaminhiányod is kialakulhat, és ezek még a legenyhébb esetek. Persze, csábítóak a fogyj rizzsel és fogyj csokival- csodadiéták, de ezek egyoldalúak a testednek, és hidd el, nem töltenek el annyi örömmel, mint a vitamindús, ízletes fogások, amik tökéletesen beleillenek a tápanyagszükségleteidbe és a kalóriaigényedbe is. Csak ezeket nem olyan egyszerű megtalálni.

1 g szénhidrát1 g fehérje1 g zsír.png

Ha inkább a tápanyagokhoz ragaszkodsz, sokkal jobban tudsz játszani az étrendeddel, és olyan változatossá tudod tenni, hogy élvezet lesz azt követni. Arról nem is beszélve, hogy vannak bizonyos élelmiszerek, amikből ha eleget eszel, olyan hormontermelés indul el benned, amiknek köszönhetően nehezebben éhezel meg és jelentősen kiegyensúlyozottabbnak érzed majd magad. Ez pedig hosszútávon mindenképpen fogyáshoz fog vezetni. Ilyen ételek például a banán, a különböző tejtermékek, a mandula vagy az avokádó. Ezek mind tirozinban gazdagok, amik a dopamintermelést segítik, tehát sokkal boldogabbá tesznek, mint azok az ételek, amikről ezt hihetnéd: a különböző tészták, zsíros, nehéz ételek, vagy a cukor. Ha elég vitamint eszel, nagyobb a valószínűsége, hogy nem betegszel meg. Ha nem koplalsz és eszel rostokat, jót teszel az emésztésednek és a cukrodnak. Ha elegendő fehérjét viszel be, megajándékozod az izmaidat, a hajadat és a bőrödet. Egyértelmű, hogy ezeket mind tudod, de sajnos néha újra át kell gondolni, hogy mi a prioritás, mert a testünk jólléte nem játék. A lényeg: össze kell állítanod egy számodra tökéletes étrendet, és muszáj igényesnek lenned a téren, hogy mit eszel! Persze diétázni biztosan sokszor fogsz még – szerintem kifejezetten izgalmas és jó dolog -, de ha többnyire betartod azt, hogy tápanyagokban gazdag életmódot folytatsz, egy általánosan jó közérzetre tehetsz szert. És ez totálisan megéri. Hogy kell ezt csinálni? Böngéssz a DiétaGurun, és válogasd össze a saját étkezési szokásaidhoz illő infókat, tippeket, recepteket!

kcal_vs_vitamin_logo.png

Dióhéjban: ha a napi tápanyagigényedet folyamatosan kielégítő kajákat eszel, akkor lehetetlen, hogy túlzásba vidd az evést. Kezdetnek keress magadnak egy szimpatikus, megfelelő étrendet, és rá fogsz jönni, hogy milyen jó érzés lecserélni a spaghettit szőlős-csirkés-mandulás-joghurtos salátára. Tudom, nagyon stréberül hangzik, de így van. Amint kétszer elmész egy tápanyagdús kaja után edzeni, érezni fogod a különbséget. Aztán hozzászoksz. Aztán megszereted. Aztán te is stréber leszel. Muhahaha. Hajrá!

Megosztás
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *